Congratulations to all of the Ultimate Speed Academy athletes that competed this summer in Humble, TX!
AAU JR. OLYMPICS
All Sports Combine Results
David Buckner-Gold
Kiera Burns- Bronze
Reginald Burns- Bronze
Robyn Moore – Gold
Safiyah Reed- Gold
Jacobi Oliphant -Gold
Evan Norwood- Bronze
Jariya Johnson-Gold
Amali Simpson – Silver
Janiah Hill – Gold
Diamond Norwood – Bronze
Symiah Fulton- Gold
Thanks to Coach Rod for overseeing the combine for the USA athletes!
Track & Field Medal Winners
9 year old girls
Amali Simpson:
1500m Racewalk – 5th place
Triathlon – 8th place
Turbo Jav – 3rd place
Karina Griffin: 1500m – 6th place
11 year old girls
Mikalah Buckley: 1500m racewalk – 7th place
Aaliyah El-Muhammad:
Pentathlon – 2nd place
80m Hurdles – 2nd place
Long Jump – 4th place
High Jump – National Champion!
12 year old girls
Maya Anderson: Pentathlon – 2nd place
High Jump – 8th place
80m Hurdles 8th place
Brooke Moore:
Pentathlon – 7th place
80m Hurdles – 4th place
4x100m Relay – 7th place
Brooke Moore
Jahia Qualls
Maya Anderson
Safiyah Reed
12 year old boys
Akash Mallady: 3000m – National Champion!
1500m – 2nd place
13 year old girls
Alexis Bellamy: Triple Jump – 8th place
Kayta Georghian: 3000m – 6th place
13 year old boys
Malcolm Harvey: Javelin – 4th place
Myles Norwood: Pentathlon – 2nd place
JaKailin Johnson:
200m – 8th place
400m – 6th place
14 year old girls
Alicia Burnett:
100m – National Champion and Record Holder
200m – National Champion
14 year old boys
Keshon Campbell:
Pentathlon – 7th place
100m Hurdles – 8th place
Brandon Miller:
1500m – National Champion and Record
800m – National Champion and Record
Jaden Williams: 200m Hurdles – 8th place
4x800m Relay – National Champions!
JaKailin Johnson
Kenneth Gordon III
Jaden Williams
Brandon Miller
4x400m Relay – Silver Medalists
Ronnell Burns
Jaden Williams
JaKailin Johnson
Brandon Miller
15-16 year old girls
Michelle Owens:
Heptathlon – 5th place
100m Hurdles – 4th place
Aniyah Stiles: High Jump – 4th place
Krysten Holmes: Steeplechase – 5th place
Robyn Moore: Javelin – 6th place
15-16 year old boys
Aaron Holmes: Decathlon – 7th place
Carson Sanders: Steeplechase – 4th place
Records set by USA Athletes
Alicia Burnett set a new record in the 100m prelims of 11.74. The old record was 11.86
Alicia Burnett set a new record in the 100m finals of 11.66. The old record was 11.74.
Brandon Miller set a new record in the 800m semi-finals of 1:53.64. The old record was 1:57.61
Brandon Miller set a new record in the 800m finals of 1:51.23. The old record was 1:53.64
Brandon Miller set a new record in the 1500m of 4:02.09. The old record was 4:07.74